Oslo – nasze TOP 10, czyli miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć w stolicy Norwegii

Oslo jest największym miastem Norwegii i jej stolicą. Położone między malowniczym Oslofjorden, a górami, idealnie łączy bliskość przyrody z infrastukturą miasta. Zwiedzanie metropolii jest bardzo łatwe i przyjemne. Najbardziej charakterystyczne miejsca są położone blisko siebie, zatem można je śmiało podziwiać podczas spaceru. Jest tu mnóstwo tras spacerowych, alei, parków i takie piesze wędrówki  są nielada pzyjemnością.

To co? Ruszamy???

  1. Twierdza  Akershus 

Średniowieczny zamek zbudowany w celu ochrony Oslo. Niekdyś wykorzystywany był również jako pałac królewski i więzienie. Nazwa pochodzi od połączenia słów Aker (okolica, w której zamek powstał) oraz hús (forteca, zamek). Atrakcja ta jest dostępna dla zwiedzających codziennie od 6.00 do 21.00 zupełnie za darmo. Dodatkowo na terenie ruin można zwiedzić Muzeum Sił Zbrojnych Norwegii oraz Norweskie Muzeum Oporu. Na zamku znajduje się też mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej. Służbę wartowniczą w twierdzy pełni Gwardia Królewska. Ze szczytu wzgórza, na którym stoi twierdza rozpościera się cudowny widok na Oslofjorden , Ratusz oraz część portową miasta. Warto tam zatrzymać się na dłuższą przerwę. My byliśmy zachwyceni!

Twierdza Akershus widziana z morza

Teren twierdzy Akershus

Warta Gwardii Królewskiej

Mury twierdzy Akershus

 

2. Pałac Królewski

Spacerując główną ulicą miasta, Karl Johans Gate, kierujemy się w stronę siedziby króla Nowegii, Haralda V. Po drodze mijamy m.in. siedzibę Parlamentu oraz budynek Teatru Narodowego. Chwilę póżniej naszym oczom ukazuje się wzniesienie z pokaźnym gmachem. To Pałac Królewski. Warto wybrać się tutaj na godz. 13.30, gdyż włąśnie o tej porze na placu przed pałacem można być świadkiem uroczystej zmiany warty w wykonaniu Gwardii Królewskiej. Pałac otoczony jest pięknym parkiem z mnóstwem ławeczek czy placem zabaw. Ale uwaga! Jest to jedyny park w Oslo, w którym nie wolno urządzać pikników i opalać się. W pozostałych parkach takie rzeczy są tutaj na porządku dziennym. Kierując się w stronę miasta możemy podziwiać jego panoramę. To charakteystyczny widok, który często widzieliśmy w przewodnikach turystycznych. Już wiemy dlaczego. Robi wrażenie!

Budynek Parlamentu w Oslo

Teatr Narodowy

Pałac Królewski

Zmiana warty przed Pałacem Królewskim

Pomnik księżniczki Marty w parku wokół Pałacu Królewskiego

Widok na Karl Johans Gate

 

3) Opera w Oslo

W miejscu zetknięcia się w Oslo morza z lądem, w 2008 roku powstał futurystyczny gmach opery. Budynek tak naprawdę wynurza się z fiordu niczym gigantyczna kra lodowa. Deptak, po którym tłumy turystów wspinają się na szczyt opery, prowadzi od morza, po sam dach. I nie byłabym sobą, gdybym i w tym miejscu nie wspomniała o krajobrazie, jaki roztacza się z samej góry. Słońce odbijające się w szklanych ścianach budynku dostarcza dodatkowych efektów wizualnych. W pobliżu Opery w wodach Oslofjorden widnieje 12-metrowa rzeźba ze stali i szkła pod nazwą  „She Lies”. Autorką jest Monica Bonvicini. Wnętrze opery jest otwarte dla zwiedzających, obowiązują opłaty.My byliśmy w tym miejscu 2 godziny przed otwaciem, więc nie czekaliśmy na przewodnika.

Na dachu opery w Oslo

Opera widziana z pokładu statku

Rzeźba „She lies”

4) Ratusz w Oslo

Według mieszkańców Oslo to najbrzydszy budynek w mieście. Dodatkowo żartują sobie, że pzypomina złączone ze sobą 3 kawałki koziego sera. Dla turystów to jednak jedna z najbadziej charakterystycznych budowli. Obecnie jest to siedziba władz miasta. Wewnątrz  znajduje się rónież galeria sztuki. Ponadto, co roku, 10 grudnia, w gmachu Ratusza ma miejsce ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Gmach usytuowany jest na samym brzegu fiordu, co nie jest przypadkowe. Dzięki temu był i jest do tej pory  doskonale widoczny dla statków wpływających do portu. Wnętrze Ratusza jest dostępne dla turystów w godzianch urzędowania władz i jest zupełnie bezpłatne. Na uwagę zasługuje tu dziedziniec z posągami symbolizującymi postacie z norweskiej mitologii oraz mozaiki w holu głównym.

Ratusz widziany z twiedzy Akershus

Hol główny Ratusza

 

5)Centrum Pokojowej Nagrody Nobla

Nieopodal Ratusza mieści się Nobels Fredssenter czyli Centum Pokojowej Nagrody Nobla. Tutaj wstęp  kosztuje odpowiednio:dla dorosłych 120 NOK (ok. 60 zł), dla dzieci do 16 roku życia jest bezpłatny. Centrum mieści się w dawnym budynku dworca kolejowego. Tutaj dowiemy się wszystkiego zarówno na temat fundatora nagrody pokojowej, a także o jej laureatach. Znajdziemy tu sylwetki m.in Lecha Wałęsy, Jasera Arafata, Matki Teresy z Kalkuty czy Barack’a Obamy. Wystawa ciekawa, pzedstawiona w sposób multimedialny z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Front Nobels Fredssenter

Polak wśród nagrodzonych

Multimedialne prezentacje

6) Katedra w Oslo , Oslo Domkirke

Katedra luterańska jest głównym budynkiem sakralnym w Oslo.  To także świątynia rodziny kólewskiej. Odbywają się w niej wszystkie ważne uroczystości m.in. śluby, koronacje itp. Mieści się ona w najbliższym sąsiedztwie głównej ulicy Oslo, Karl Johans Gate. Wzrok przykuwają pięknie rzeźbione drzwi z brązu, masywna wieża, a wewnątrz malowidła ścienne, witraże Vigelanda(nie Gustava),  czy organy w stylu neobarokowym.

Oslo Domkirke w całej okazałości

Neobarokowe organy

Fragment rzeźbionych drzwi katedry w Oslo

 

7) Park Vigelanda

To absolutne „must see”. Niech nie zmyli Was nr 7 na liście, który jest zupełnie pzypadkowy. Do tej pory starałam się przybliżyć miejsca oddalone od siebie w niewielkich odległościach, będące w zasięgu nóg każdego podróżnika. Pak Viegelanda jest usytuowany natomiast nieco poza ścisłym centrum i najlepiej dostać się tutaj komunikacją miejską czy rowerem. To niezwykły i nieco dziwny świat. I może właśnie ta niezwykłość przyciąga co roku prawie miloin turystów z całego świata, pragnących zobaczyć ponad 200 rzeźb z kamienia i brązu, a na nich ponad 600 postaci nagich ludzi w różnych pozach. Wszystko zaczęło się od fontanny, na którą projektant Gustav Vigeland dostał zlecenie od władz miasta. Stopniowo wokół wody pojawiały się coraz to bardziej wymyślne rzeźby. Głównym punktem, górującym nad parkiem, jest Monolit mający 17,3 m wysokości. Tworzą go rzeźby 121 nagich ciał ludzi w różnym wieku, wśród których znajduje się autoportret artysty. Inną  słynną rzeźbą jest Sinnataggen. To rozzłoszczony, nagi chłopiec, krzyczący  i tupiący nogą. Legenda głosi, że potarcie jego dłoni może przynieść nam szczęście. Znajdziecie go idąc w stronę głównego wyjścia od monolitu, po prawej stronie przy moście.

Park Vigelanda

Monolit w parku Vigelanda

Rzeźba ojca bawiącego się z dziećmi

Monolit

Słynny rozzłoszczony chłopiec

Brama parku, autorstwa Vigelanda

8) Skocznia Holmenkollen

Punkt obowiązkowy nie tylko dla miłośnika skoków narciaskich. Malowniczo położona skocznia ma ponad 100 letnią historię i jest niezwykle ważnym ośrodkiem sportów zimowych w Norwegii jak i na całym świecie. Do skoczni najlepiej dojechać metrem, linią w kierunku Frognerseteren. Ze stacji czeka nas 10 minutowy spacer . Przed wjazdem na szczyt skoczni można doświadczyć w symulatorze jak czuje się skoczek narciarski podczas oddawania skoku czy narciarz jadący 130 km/h. Zabawa przednia.

Polecam również odwiedzić Muzeum Narciarstwa, które mieści się od razu za punktem kas, a przed windą wiozącą śmiałków na szczyt 60 m skoczni. Tutaj prześledzić można historię sportów zimowych, zobaczyć eksponaty z olimpiad zimowych czy  przyjrzeć się wyprawom polarnym Amudsena i Nansena. Teraz można wznieść się na szczyt skoczni, by zobaczyć Oslo z perspektywy skoczków naciarsakich. Widok zapiera dech w piersiach. Z resztą oceńcie sami. Dla odważnych otwarta jest tyrolka, która z ogromną prędkością zabierze śmiałka na sam dół. A koszty? Bilet łączony do muzeum i na wieżę kosztuje odpowiednio:

  • Dorośli 140 NOK
  • Dzieci 70 NOK(6-18 lat)
  • Bilet rodzinny 350 NOK (2 osoby dorosłe + 2 dzieci)

Trybuny skoczni Holmenkollen

Skocznia Holmenkollen, zdjęcie ze szczytu

Symulator narciarski

 

9) Muzeum Fram

Muzem poświęcone najsilniejszemu statkowi świata znajduje się na półwyspie Bygdoy. Można dostać się tutaj z centum Oslo metro lub promem. Fram to drewniany lodołamacz, który służył podczas zdobywania Arktyki i Antarkdydy. I to on jest tutaj najwięksxzą atakcją. Co więcej, można go dotknąć, obejrzeć, ale również zwiedzić jego wnętrze. To niesamowitem uczucie móc zajrzeć pod pokład, do kuchni czy kajut wielkich odkrywców, usłyszeć jak śpiewają, śmieją się, zobaczyć oryginalne i śwetnie zachowane przedmioty używane w ekspedycjach polarnych. Dla dzieci dodatkową atrakcją są liczne gry multimedialne.  Tutaj wstęp jest oczywiście płatny i przedstawia się następująco: bilet dla dorosłych 120 NOK, dzieci 50 NOK, bilet rodzinny 240 NOK.

Muzeum FRAM

Lodołamacz w całej okazałości

Przedmioty codziennego użytku ze statku FRAM

Zapraszamy do kuchni…

Jedna z kajut na statku

 

10) Rejs po Oslofjorden

To nasza pierwsza podróż do Norwegii. A jak wiadomo kraj ten z fiordów słynie. Ograniczyliśmy ten wyjazd do stolicy, ale nie wybaczylibyśmy sobie, gdybyśmy nie zobaczyli choć namiastki piękna norweskich fiordów. Oslofjorden nie należy, co prawda do okazałych fiordów, ale jak to mówią, „lepszy rydz , niż nic”. Możliwości rejsów jest mnóstwo. My zdecydowaliśmy się na 2 godziny na wodzie. Było cudownie! Piękne wyspy, kolorowe domki niczym domki dla lalek, szum fal, wiatr we włosach…niezapomniane wrażenia! Bilety można kupić i zarezerwować jeszcze planując wyjazd za pośrednictwem strony visitacity.com lub na miejscu w Oslo kasach portu. Należy pamiętać jedynie o ograniczonej ilości miejsc na statku w wybranych godzinach. Koszt takiego 2 godzinnego rejsu dla 4 osobowej rodziny to ok. 360 zł.

Załoga zadbała, by zimny wiatr nikogo nie zniechęcił. Każdy dostał ciepły koc:)

Oslofjorden

Oslofjorden

Oslofjorden

Port w Oslo

 

 

Spacerując do głównych atrakcji Oslo wspominanych w przewodnikach, zbaczaliśmy czasem ze szlaku. Tym sposobem trafiliśmy na  najstarszy budynek Oslo, czyli średniowieczny kościół Gamle Aker.

Najstarszy budynek w Oslo

Wnętrze kościoła

 

Podążając wąskimi uliczkami doszliśmy również do znanego czytelnikom Jo Nesbo tajemniczego cmentarza Var Frelsers gravlund, gdzie spoczywa wielu znanych Norwegów, m.in sam Munch.

Cmentarz

Pomnik Edvarda Muncha

Gipsowe głowy Muncha przy jego grobie

 

Poszukując tadycyjnych, norweskich akcentów dotarliśmy do stromej uliczki, na której widniały stare, drewniane, ale jakże kolorowe i bajeczne domy.

 

Norweskie chatki przy Fredensborgveien

Ten wpis został opublikowany w kategorii podroze, Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *